Pony Expressin kansallinen historiallinen polku on Yhdysvaltain kansallinen historiallinen polku muistamalla postin palvelureittiä Vanha länsiMissourin osavaltiossa sijaitsevan St. Josephin ja Kalifornian San Franciscon välillä 3. huhtikuuta 1860 lokakuuhun 1861. Oli hämmästyttävää tosiasiaa, että kirje voitiin toimittaa 1800 mailin reitin yli vain 10 päivässä.
Ymmärtää
Se perustettiin vuonna 1859 Leavenworth and Pike's Peak Express Company -yhtiönä vuonna 1859. Vuonna 1860 yhtiöstä tuli Kalifornian keskiosa ja Pikes Peak Express Company, jonka perustivat William H. Russell, Alexander Majors ja William B. Waddell. Heti kun nuori ratsastaja räjäytti polun yli puolen mantereen, tekniikka korvasi ratsastajan tavat. Sähke pystyi tekemään saman, nopeammin ja halvemmin. Ja vuoteen 1869 mennessä mannertenvälinen rautatie mahdollisti kaiken painoisten tavaroiden lähettämisen nopeasti.
Matka Pony Expressin kansallisen historiallisen polun varrella tapahtuu suurelta osin menneisyyden historiallisen ymmärryksen vuoksi; polulle on kuitenkin monia syitä. Ensinnäkin on tietysti Pony Expressin oppiminen. Toiseksi ovat Oregonin polku, Kalifornian polku ja Mormonin polku. Lopuksi matkasi vievät sinut Yhdysvaltojen henkeäsalpaavimmista maisemista. Tämä reitti keskittyy Pony Expressiin, mutta ottaa tangentteja, kun ne niin vaativat.
Valmistella
Ensinnäkin hanki karttoja. Moderni valtioiden välinen järjestelmä ei vie sinua polkuja pitkin; Interstates on suunniteltu nopeutta ja tehokkuutta varten, mutta Pony Express -reitti on suunniteltu erilaista tehokkuutta varten. Tämä tehokkuus perustui pyörän ympärille - ei uudelleen luomiseen.
Kuten aiemmin mainittiin, kolme polkua kulkee samaan yleiseen suuntaan kuin Pony Express, ja Pony Express hyödynsi vakiintuneita reittejä pitääkseen kulut alhaisina.
Kun matkustat pois valtioiden väliseltä alueelta, pidä mielessäsi itsesi. Pahinta, mitä voi tapahtua suurimmalla osalla polkua, on kääntää ympäri ja joutua perääntymään saadakseen takaisin oikealle tielle.
Päästä sisään
Ajaa
Tässä matkareitissä käsitellään matkareittiä Missourista Kaliforniaan. Loogisin reitti alkaa Missourista ja kulkee länteen.
Kohteet
Monumentteja, merkkejä, museoita ja historiallisia rakennuksia löytyy polulta.
Missouri
- 1 National Frontier Trails Museum, 318 Länsi-Tyynenmeren alue, itsenäisyys, ☏ 1 816 325-7575. Vaikka tämä ei ole suoraan polulla, jos aloitat matkanne, Kansas Cityn ympäristössä, tämä on loistava vierailukohde nähdäksesi historiallisen maiseman.
Missouri tunnetaan parista Yhdysvaltain presidentistä. Ollessani täällä Itsenäisyys, voit nähdä presidentti Harry S. Trumanin kodin.
Pyhä Joosef
- 2 Pony Express -museo, 914 Penn St, St Joseph, ☏ 1 816-279-5059, maksuton: 1-800-530-5930, faksi: 1 816-233-9370. Maalis-marraskuu: ma-sa 9–17, su 11–16; Joulu-helmikuu: ma-sa 9--16, su 11--16. Pony Express -museo on kuljetusmuseo Saint Josephissa Missourissa, ja se dokumentoi Pony Expressin, ensimmäisen pikalinjan linjan Pohjois-Amerikan mantereen yli Missouri-joelta Tyynenmeren rannikolle, historiaa. Aikuinen 6 dollaria, vanhempi 5 dollaria, opiskelija 3 dollaria, alle 6-vuotias ilmaiseksi.
- 3 Patee-talo.
Kansas
Iowa
Nebraska
- 5 Rock Creekin asema, Fairbury.
- 6 Kalifornian kukkula, Brule.
- 7 Ash Hollowin osavaltion puisto, Lewellen.
- 8 Scotts Bluffin kansallinen muistomerkki/ Mitchell Pass, Gering.
- 9 Chimney Rockin kansallinen historiallinen alue, Bridgeport, maksuton: 1 308-586-2581. Päivittäin klo 9–17. Aikuiset 3 dollaria, NPS Pass -kortin haltijat 2 dollaria, lapset ilmaiseksi.
Colorado
Wyoming
- 10 Fort Laramie NHS / Bedlam Ruts, Fort Laramie.
- 11 Rekisteröi Cliff & Sand Point Station, Guernsey.
- Avenue of Rocks, Poison Spider Roadilla Casperin länsipuolella.
- 12 Independence Rock, Sweetwater-joella.
- Devils Gate, Sweetwater-joella. Lyhyt vaellus.
- South Pass, South Pass lähellä South Pass. Lyhyt vaellus.
- Pieni maastamuutoskanyoni. Pieni maastamuutonkanjoni: Mormonin tasainen iso vuori, 4,5 mailia 4x4 ja hevosyhteys (laajat polkuosuudet).
- Oregonin polku. Oregon Trail Road: Mills, WYO-220 WYO-220: een aivan Independence Rockin pohjoispuolella, 41,5 mailia (Long Hike (pääsy laajoille reittiosille))
- South Pass -segmentti. South Pass -segmentti: Independence Rock to the Parting of the Ways, 125 mailia (pitkä vaellus (pääsy laajoille reittisegmenteille)); Tien jakaminen: South Pass -segmentin loppu
- Fort Bridgeristä Muddy Creekiin. Fort Bridgeristä Muddy Creekiin: noin 14 mailia (pitkä vaellus (pääsy laajoille reittisegmenteille))
- 13 National Historic Trails -tulkintakeskus, Casper.
Utah
- BLM Backcountry -reitti. Fairfieldistä Ibapahiin: 133 mailia (pitkä vaellus (pääsy laajoille reittisegmenteille))
- 14 Camp Floyd State Park -museo.
Nevada
- 15 Fort Churchillin osavaltion historiallinen puisto, Silver Springs. Linnake suojasi varhaisia uudisasukkaita ja Pony Express -postia, ja sitä pidetään nyt pidätettynä rappeutumistilassa.
Kaliforniassa
- 16 B.F.Hastings -rakennus (Pony Express Terminus), 1006 2nd St, Sacramento. Oli Pony Expressin läntinen päätepiste. Rakennus on kansallinen historiallinen maamerkki ja sisältää nyt kaupungin vierailukeskuksen.
- Vierailukeskus, 1002 2nd St, ☏ 1 916-808-7644. Erinomainen lähtökohta retkille Sacramenton alueella. vapaa.